czwartek, 12 lutego 2009

Tokamak II - team Plasmy patrzy w przyszlość!

W ubiegły weekend odbyło się spotkanie developerów Plasmy i KDE. Tym razem spotkali się w Portugalii - ojczyźnie twórcy Oxygena, Nuno Pinheiro. Cała impreza odbyła się dzięki uprzejmości Departamentowi Inżynierii Oprogramowania w Instituto Superior de Engenharia do Porto.Celem spotkania było zaprojektowania nowych funkcjonalności, nad którymi developerzy KDE i Plasmy będa pracować przez najbliższy rok. Tematyka głównie objęła:
  • animacje i nowości w Qt 4.5
  • wizje Social Desktop
  • szybkiego wyszukiwania na pulpicie
  • integracja PIM z Plasmą
  • nową implementację zasobnika systemowego(traya)
  • Plasma na desktopy służące do edukacji
  • Media Center
  • PlasMate - aplikacje do szybkiego tworzenia contentu dla Plasmy
Pierwszej nocy pobytu, developerzy Plasmy wybrali się na kolację do historycznego centrum Porto. Pierwszy ranek rozpoczął plasmowy "piosenkarz" Aaron Seigo, który przekonywał team plasmy do dodawania kolejnych ionnowacji do Plasmy, nie popadając w jedynie poprawianie i stabilizowanie.

Kinetic

Developer Qt
, Alexis Menard, pokazał początki frameworka ułatwiającego dodawanie animacji do KDE, ktory stanie się integralną częścią Qt w wersji 4.6, jednak będzie dostępny już w 4.5 jako dodatek. Dzięki temu twórcy plasmy będą mogli go wykorzystać w niedalekiej przyszlości i przyspieszyć jego rozwój. Alex poinformował, ze pierwsza wersja powinna wyjśc w ciagu kilku tygodni, zależy to jednak od developerów Plasmy i Qt. Alex przedstawil krótką demonstrację Kinetica na swoim blogu.

Nowa implementacja zasobnika systemowego(traya)

Podczas sesji grupowej, team plasmy pracował nad poprawianiem zasobnika. Nowa implementacja ma realizowac 2 cele. Funkcja sledzenia poczynań aplikacji została dodana już w KDE 4.2, jednak w nastepnej wersji doczeka się wielu poprawek i ulepszeń, np. zostaną pokazane programy które aktualnie "coś" robią, informując o tym w jakiś sposób.

Praca nad nową specyfikacją zasobnika systemowego została rozpoczęta. Celem jest stworzenie prostrzego w użyciu, spojniejszego i elastyczniejszego traya. Model pracy polegałby na tym, ze aplikacje rejestują się w trayu, dają ikonę do wyświetlenia, tooltipa i tytuł. Takie aplikacje w zsasobniku mają odpowiedni dla siebie status("aktywny", "pasywny" i "potrzebuje ostrzeżenia"). Aplikacja("klient" traya) orzymuje informacje takie jak: "wyswietl menu na pozycji x, y", poruszanie kółkiem myszki czy "aktywowany". Każdy "klient" ma swoja kategorię. Obecnie są proponowane 4 kategorie: "System Service" - wszystko co ma do czynienia z systemem, "Komunikacja", "Sprzęt" i "Stan aplikacji". Przykład dzialania: informacja o aktualizacjach znajdowała by się w kategorii "System Service". Kiedy sprawdza aktualizację, zmienia status z "pasywny" na "aktywny", a kiedy nowe pakiety sa dostępne, zmienia swój statatus na "potrzebuje ostrzeżenia" i wyśwetkalny jest komunikat o nowych paczkach w repozytorium.

Na dzisiaj to tyle, resztę postaram się przetłumaczyć jutro :)

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Super. Czekamy na reszte :)